KRYPTOMENY PRE LAIKOV – DiGiPAY

Od 20.6.2018 dňa nás nájdete tu :    www.DiGiPAY.sk

KRYPTOMENY PRE LAIKOV  – Slovenský projekt DiGiPAY

Odštartovaný 10. júna 2018, za ktorým stojí firma Uver s.r.o. a jej konateľ Ing. Miroslav Plocháň.

Cieľovou skupinou sú laici/investori a malé firmy/prevádzky,  so záujmom prijímať platby Bitcoin tým najjednoduchším spôsobom. Odovzdaj DiGiPAY peňaženku a je zaplatené.

————————————————-

Mediálne šialenstvo okolo boomu kryptomien ma v roku 2017 priviedlo k záujmu

o kryptomeny. Bývalého programátora v prostredí databázových SQL Unix systémov očarili  technologické vymoženosti blockchainu, ktoré rúcajú rokmi zaužívané stereotypy centralizovaných systémov spracovania dát.

Skúsenosti z oblasti obchodovania s cennými papiermi a investícií, boli druhým a hlavným motorom,

poháňajúcim záujem o kryptomeny.

Po prečítaní nespočetných článkov  /najviac na Kryptomagazíne/ nasledovali postupne ďalšie kroky nevyhnutné pre  aktívny vstup do kryptopriestoru.

Od skúšania všetkých foriem studených či teplých peňaženiek, cez registráciu na burzách. Bokom samozrejme nezostali ani  testovacie nákupy cez Bitcoin „bankomat“.

Pokusy s arbitrážami /cenové rozdiely medzi jednotlivými burzami/ ma vrátili o vyše 20 rokov nazad, keď som sa na notebooku a 6 monitoroch pomocou vlastných programov snažil byť rýchlejší/viac informovaný ako tí ostatní.

Dnes už nepotrebujem 1 + 6 monitorov, ani vlastný software, aby som bol v obraze.

Stačia k tomu vlastné online spracovávané dáta z trhu  a  1 + 2  monitory.

Po neúspešný pokusoch o registráciu na juhokórejských kryptoburzách /k vôli arbitrážam/ nasledovalo skúšanie prevodov medzi burzami, obchody na rôznych menových pároch, sledovanie poplatkov a času, až po „Maturitné vysvedčenie“ z obsluhy Ledger Nano S.  Smola s tým Ledgerom. Pokusy vydolovať  z neho stovky Ripple v čase, keď mal Ledger problémy spôsobené update Windows 10 /a nielen tým/ boli neúspešné.

Fandím kryptomenám. Nie sú však pre každého, je záver.  Celý  proces nákupu/uloženia/predaja je pre drvivú väčšinu ľudí nepochopiteľný a nerealizovateľný.  Peňaženka v mobile? Ako, prečo, načo ? A čo keď ho utopím vo WC?

Možnosti platieb kryptomenami za tovary a služby je osobitná téma. Vyžaduje rovnakú minimálnu KryptoGramotnosť zákazníka a personálu podniku, ktorý chce platby prijať.

Kryptokomunitou najviac vyzdvihovanou skutočnosťou/výhodou je anonymita platieb. Paradoxne, čo je dobré pre jedného, nemusí byť pre druhého. Býva dobrým zvykom, že podnikateľské subjekty  vedú účtovníctvo.   Čo asi povie účtovníčka na „bankový výpis“  /t.j. výpis pohybov KryptoPeňaženky/  s desiatkami/stovkami platieb za deň, na ktorom nie je vidno, kto a za čo zaplatil?

 

VZNIKOL NÁPAD. ZJEDNODUŠIŤ PROCES NADOBUDNUTIA A ZMENY VLASTNÍCTVA KRYPTOMENY. NA STRANE ZÁKAZNÍKA/INVESTORA A ROVNAKO AJ NA STRANE PRÍJEMCU –  FIRIEM/PREVÁDZOK.

Na vysokej škole ako študent,  som mal v tom čase nesmiernu vzácnosť. Plnohodnotný, programovateľný vreckový počítač s bonusom v podobe vymeniteľného modulu s množstvom software z oblasti matematicko-štatistických metód.  Kto vie, napr. čo je to dobrý generátor náhodných čísel, určite ocení aj dnes /generátor náhodných znakov je použitý aj v procese výroby DiGiPAY Eur peňaženiek/.

Naučiť sa programovať bola zábava. Štatistika a štúdium strojáriny však nešli dohromady. Bolo to presne to, čo sú kryptomeny dnes pre drvivú väčšinu ľudí. Nepomohli stovky strán odbornej literatúry.  Bola príliš zložitá a príliš odborná pre laika, ktorý potreboval iba pochopiť  základy štatistiky na využitie  v programovaní.

V roku 1977 sa objavil v univerzitnej knižnici poklad.  „Knaurova kniha o moderných štatistikách“ od rakúskeho žurnalistu/spisovateľa Helmuta Swobodu.   V úvode prof. Ragnar Frisch nositeľ Nobelovej ceny za „Vývoj a uplatnenie dynamických modelov pre analýzu ekonomických procesov“ napísal :  „Autor si dal za cieľ dôverne zoznámiť so štatistikou ľudí, ktorí o nej nemajú žiadnu predstavu. Neobyčajnosť jeho činu je v tom, že sa mu to v tak veľkej miere podarilo.“

ŠTATISTIKA PRE LAIKOV som ju vtedy nazval, ukázala suchopárnu vednú disciplínu v čitateľsky vzrušujúcej, zrozumiteľnej podobe/forme, s jednoduchým a názorným vysvetlením základných veličín.

Projekt KRYPTOMENY PRE LAIKOV  pod obchodnou značkou DiGiPAY,  bol inšpirovaný práve touto knihou a  snaží sa o niečo podobné v oblasti sprístupnenia kryptomien ľuďom,“ ktorí o nich nemajú žiadnu predstavu“.

Je postavený na DiGiPAY Bitcoin peňaženkách /paper wallets/ v podobe plastových, bezkontaktných kariet s rôznymi hodnotami uloženej kryptomeny.  Ak treba, tak netreba nič vedieť o kryptomenách. Stačí iba chuť, zúčastniť sa toho.

Karty sú navrhnuté tak, aby mohli slúžiť aj ako bankovky kryté Bitcoin, t.j. na platby z ruky do ruky. Rýchlo, jednoducho, bez poplatkov. Bezkontaktný čip slúži výlučne ako ochrana proti neoprávnenému kopírovaniu peňaženiek.

V popisoch/textoch na webstránke projektu sa vyskytuje odborná terminológia iba v minimálne nevyhnutnom rozsahu.  Chceme predsa kryptomeny priblížiť laikom.

Štart projektu DiGiPAY  začal 10.6.2018 s 10. rôznymi DiGiPAY Bitcoin peňaženkami.

Každá má inú vizuálnu podobu, aby nedošlo k zámene. Peňaženky s hodnotami 0,001 – 0,007 Bitcoin obsahujú v čase predaja množstvo meny na nej uvedené.

Všetky DiGiPAY Bitcoin peňaženky nájdete  tu

Minimum pre laikov je zhrnuté v časti Otázky tu   a v časti  RIZIKÁ tu

Pre klientov, ktorí sa zaujímajú o cenový vývoj kryptomien postupne pribúdajú krátke články/prehľady z trhu + grafy, vychádzajúce z nami spracovávaných online údajov.

Po praktických skúsenostiach s obmedzovaním kryptoreklamy, poskytujeme možnosť bezplatnej inzercie/reklamy súvisiacej s kryptomenami tu

Znovu k štatistike, tentokrát pre laikov v kryptomenách.

V spomínanej knihe sa autor osobitne venuje otázkam zneužívania štatistiky. Zámerne, či z nevedomosti sa častokrát interpretujú čísla/hodnoty v súvislostiach bez príčinností.

Jedným z takých príkladov je v knihe štatisticky preukázaná závislosť vývoja kurzu amerických akcií od skracovania dĺžky dámskych sukní v čase nástupu minisukní /graf nižšie, ľavá časť/.  Zjavný nezmysel má častokrát veľkú paralelu s dnešnými správami o vývoji cien na kryptotrhu.

Osobitnou kategóriou sú technické analýzy  podsúvajúce predpovede vývoja cien kryptomien.

 

Technická analýza bola primárne vyvinutá pre akciový trh. Jej aplikácia na turbulenciami zmietané kryptomeny nemá opodstatnenie.

Výpovedná hodnota je podobná tejto, za použitia historického grafu zo spomínanej knihy:

IMG_2018q0616_0003ab1tNY2

 • Bitcoin pôjde hore /červené pásmo/. Alebo aj dole /modré pásmo/.
 • Ak pôjde hore, bude stúpať podľa optimistickej čiary. Alebo aj pesimistickej čiary.
 • Ak pôjde dole, bude klesať podľa optimistickej čiary. Alebo aj pesimistickej čiary.
 • Alebo sa červená a modrá šípka otočia o 180 stupňov.
 • Alebo sa dámy otočia o 180 stupňov.
 • Ak sa o rok pozriete na tento obrázok a zistíte, že sme mali pravdu, pošlite nám príspevok najlepšie v Bitcoin. Alebo nemusíte čakať rok a pošlite ihneď.

 

Vyhýbame sa striktne akýmkoľvek predikciám cien kryptomien.

 

Na záver osobné názory určené laikom.

 • Veľké množstvo pozitívnych informácií v médiách je venované „technológii“ blockchain. Ale pozor!  Tento záujem zo strany štátov, štátnych inštitúcii /napr. Slovenská Finančná správa/, bánk, firiem, však  nemá ŽIADNU SÚVISLOSŤ s vývojom cien kryptomien. Predmetom záujmu je  iba revolučná/decentralizovaná  technológia spracovania dát. Nie však kryptomeny samotné /až na malé výnimky/.

 

 • Trhová kapitalizácia kryptomien /Market Cap/ je klasickým príkladom zneužitia štatistiky na interpretáciu úspešnosti kryptomien. Sú to vymyslené čísla ľudí ovládajúcich veľkú násobilku /posledná cena x počet kusov v obehu/, nemajúce žiadnu súvislosť s realitou.

 

 • Čo sú kryptomeny, o tom sa vedie nekonečná polemika. Na Slovensku vďaka Metodickému usmerneniu  Ministerstva financií už vieme, že kryptomeny nie sú peňažné prostriedky.  S ohľadom na všetky súvislosti vidím v tejto chvíli existujúce kryptomeny ako „najväčšiu hru tretieho tisícročia“. Veď denné obchody iba s Bitcoin sú porovnateľné s hodnotou všetkej vyťaženej ropy na zemeguli za posledných 24 hodín.   Do značnej miery tak súhlasím s vyhlásením juhokórejského člena vlády, ktorý ich označil za „hazard“.  Hazard je však serióznym odvetvím ekonomík, so všetkým čo k tomu patrí. Takže nič zlé, pokiaľ si to uvedomujete.

 

 

 • Za najväčšie riziko považujem neregulované burzy. Regulácie zatiaľ nesmerujú do oblasti dôveryhodnosti poskytovaných informácií a zabráneniu manipulácie s cenami.

 

 • Regulácie zo strany štátov budú v konečnom dôsledku pre rozvoj kryptotrhu prínosom. Inštitucionálni investori do neregulovaného prostredia v drvivej väčšine prípadov vstupovať nechcú a k vôli legislatívnym obmedzeniam ani nesmú.  Bez nich však zníženiu volatility cien dôjsť nemôže.

 

V minulosti mi jedna perfektne napísaná kniha otvorila bránu do dovtedy nepoznaného sveta.   Dnes pod jej vplyvom sa o niečo podobné pokúša projekt DiGiPAY v oblasti kryptomien.  Netuším s akým výsledkom. Ale príležitosť pre laikov zapojiť sa do nepochybne  „najväčšej hry tretieho tisícročia“ tu rozhodne je .

 

Ing. Miroslav Plocháň

konateľ

Uver s.r.o.

Jakubovo námestie 12

811 09 Bratislava

Slovenská Republika

 

Firma Uver s.r.o. je zaregistrovaná ako právnická osoba na kryptomenovej burze so sídlom v EÚ.

www.DiGiPAY.sk

 

Weiss Cryptocurrency Ratings

8. marca 2018 zverejnila agentúra Weiss Ratings nové ratingy kryptomien.

Priaznivcov Bitcoin poteší zlepšenie  ratingu o jeden stupeň z hodnoty “C+” na “B-“. Bitcoin sa dostal do skupiny spolu s Ethereum, Ripple, Cardano, STEEM a EOS

Weiss Ratings hodnotí momentálne 79 kryptomien na 15 bodovej stupnici od “A+” po “E-“.

Jedným zo štyroch kritérií pri udeľovaní ratingu je aj cenový vývoj/cenová stabilita mince za sledované obdobie. Práve tento ukazovateľ sa v mnohých prípadoch zhoršil a tak 57 mincí vykazuje posledné zhoršenie ratingu.

Aktuálne ratingy sú v prvom stĺpci aj s poslednou zmenou. “R+” znamená zlepšenie ratingu, “R-” pokles ratingu. Číslica pred ratingom je hodnota na 15 bodovej stupnici.

8C

9C-

15E-

Mince so zvýšeným posledným ratingom  :

R+

TOP 10 – rating je na konci názvu mince

TOP10

Ing. Miroslav Plocháň

Weiss Cryptocurrency Ratings

V piatok zverejnila agentúra Weiss Ratings nové ratingy kryptomien.  Prišli sme o zatiaľ jedinú áčkovú mincu NEO, ktorá si pohoršila  o jeden stupeň z “A-” na hodnotu “B+”.

Weiss Ratings hodnotí momentálne 79 kryptomien na 15 bodovej stupnici od “A+” po “E-“.

Aktuálne ratingy sú v prvom stĺpci aj s poslednou zmenou.  “R+” znamená zlepšenie ratingu, “R-” pokles ratingu.  Číslica pred ratingom je hodnota na 15 bodovej stupnici.

2018-03-05 WRC8CR-

2018-03-05 WRC9C-R+

2018-03-05 WRC15E-R-

Jedným zo štyroch kritérií  pri udeľovaní ratingu je aj cenový vývoj/cenová stabilita mince za sledované obdobie.  Práve tento ukazovateľ sa v mnohých prípadoch zhoršil a tak  55 mincí sa posunulo v ratingu nižšie.

Iba 10 kryptomien v rebríčku poskočilo o stupienok vyššie :

2018-03-05 WRCR+

V TOP 10 bez zmeny ratingu zostal iba Bitcoin.  Litecoin so zvýšeným ratingom sa dotiahol na úroveň Bitcoinu “C+”

2018-03-05 WRCTOP10

Ing. Miroslav Plocháň

 

Klesá záujem o Bitcoin?

Včera preletela kryptomediálnym priestorom  pochmúrna správa:

Minulý týždeň klesol objem transakcií Bitcoinu na menej ako polovicu decembrového maxima. Podľa správy spoločnosti Coinmetrics je na najnižšej úrovni od roku 2015.

Na základe zistených údajov spoločnosť Coinmetrics konštatuje:
„Aktíva sa pohybujú pomalšie ako obvykle. (Ľudia obchodujú menej, míňajú menej, atď.). Ak je tento jav pozorovaný na štandardných menách, ide zvyčajne o prvý náznak recesie.“

—————————–

Pozreli sme sa na to podrobnejšie.

Pravda je, že množstvo transakcií Bitcoin kleslo.  Pravda je aj to, že ak ľudia prestávajú menej platiť platobnými kartami, neveští to nič dobré.

Lenže kryptomeny nie sú fiat meny. Neobstaráte si za ne veci/služby potrebné ku každodennému životu.

Úplne inak vyzerá informácia o zníženom počte transakcií, keď sa  pozrieme na mesačný počet kusov Bitcoinov, ktoré zmenili majiteľa.

Na grafe /stav k 3. 3.2018/ vidíme, že v januári 2018 sa predalo/kúpilo doteraz najviac – 31,388 milióna kusov Bitcoinov, čo je o 4,7 milióna viac  ako v decembri 2017.

chart (18a)

Keď ku februárovým hodnotám pripočítame 3 dni neobchodovania s priemernou dennou hodnotou vo februári /február má o 3 dni menej ako december/,  dostaneme o 800 000 kusov Bitcoinov viac, ako v decembri 2017 /oranžová šípka/.

Porovnanie so spomínaným rokom 2015 : Vľavo a vpravo v zelených krúžkoch je vidieť, že za 3 dni v marci 2018 sa predalo viac Bitcoinov ako za celý mesiac jún 2015.

A čo z toho vyplýva?

Iba to, že narastajú presuny Bitcoinov medzi peňaženkami vo veľkých počtoch kusov v rámci jedného presunu, na úkor drobných prevodov.   A to je dobrá a nie zlá správa.

Keby sa slovenskí pekári desili z informácie, že polovicu  ich rožkov v hypermarketoch namiesto tisícov zákazníkov s igelitkami nakúpili iba desiati s kamiónmi, tiež by vás to pobavilo.

Vzostup záujmu veľkých investorov o Bitcoin/ kryptomeny je v každom  prípade pozitívna správa.

Upozorňovali sme nedávno,  že  s údajmi z kryptotrhu  treba narábať  opatrne. Aplikácia matematicko – štatistických metód z finančného trhu v prípade kryptomien nie je namieste.

Používajte zdravý rozum.

Inak ľahko uveríte hoci aj tomu, že cena Bitcoinu  sa vyvíja v závislosti od dĺžky dámskych  šiat.

Bitcoin2

/Obrázok z knihy Moderná štatistika,  Dr. Helmut Swoboda, 1971 znázorňoval štatisticky preukázanú /reálne nezmyselnú/, závislosť vývoja kurzu akcií v čase, keď do módy prichádzali minisukne./

Ing. Miroslav Plocháň

 

Ropa/Kryptomeny/Eurofondy

Miliardy dolárov denných obchodov v kryptomenách sú obrovské čísla, ktorých reálnu veľkosť si bežný človek vie pomerne ťažko predstaviť.  Tých núl je tam už akosi priveľa.

Pre názornosť uvedieme príklad porovnania obchodovania  kryptomien s ropou.

Denne sa vyťaží na celej zemeguli 95 miliónov barelov surovej ropy pri súčasnej predajnej cene  cca 70 dolárov za barel.

To predstavuje spolu  6,65 miliardy dolárov /6 650 000 000$/.

Dnešný 24 hodinový objem obchodov kryptomien je v tejto chvíli na úrovni 20,40 miliardy dolárov,  t.j. trojnásobok denného objemu predaja vyťaženej ropy.

Samotný Bitcoin presahuje v objeme denných  obchodov denne vyťaženú ropu o cca 1,4 miliardy USD, t.j. o viac ako 20%.

Slovenská republika získa  v programovom období 2014 – 2020  z Eurofondov  13,5 miliardy Eur/16,5 miliardy USD.

To je dnes cca dvojdňový objem obchodov iba s Bitcoin.

Ing. Miroslav Plocháň

 

Report

Bitcoin

Po víkendovej čiernej nedeli, kedy záujem o Bitcoin klesol na najnižšiu hodnotu v roku 2018, /zobchodovaných bolo iba 588 tisíc kusov, %ALTC= 3,58%, červená šípka na grafe nižšie/ sa včerajší deň sa niesol v očakávaní zmeny nálady investorov.

Pozitívnu zmenu nálady investorov včera ráno  signalizoval stúpajúci kĺzavý 24 hodinový index %ALTC  /písali sme o tom/. Tento trend pokračoval celý deň až do záverečnej hodnoty 4,31% /modrá šípka/ so sprievodným zvyšovaním ceny.

 

chart (15)2

pubchart

Bitcoinov sa v pondelok predalo o 140 tisíc kusov viac ako v nedeľu, čo je takmer 24 percentný nárast.

Oranžová šípka , stav dnes k 10:00 hod, signalizuje trend vzostupu BTC %ALTC  aj naďalej, nakoľko ide o kĺzavý priemer za posledných 24 hodín.

Zároveň stúpa index “BTC $  % (24)” na aktuálnu hodnotu 39,49%,  čo je dôkazom návratu dôvery investorov k Bitcoinu.

Vysvetlivky :

 %ALTC  – Podiel počtu zobchodovaných kusov meny v % z celkového počtu kusov meny v obehu /Circulating Supply/

$  % (24) – Percentuálny podiel zobchodovaného objemu meny v USD , na celkovom dennom obchode všetkých mien /$ Volume (24)/

V TOP 6 sa rovnako zvýšili hodnoty %ALTC, aj keď najväčšiu zásluhu má na tom iba BTC a LTC.

chart (16)

Naďalej pokračuje vysoký záujem investorov o Litecoin,  kde včerajšia hodnota %ALTC presiahla 10%, čo je v týchto dňoch v TOP10 nezvyčajne vysoká hodnota.

chart (17)

Bez ohľadu na signály oživenia trhu kryptomien, zostáva celkový denný objem obchodov v dolároch /$ Volume (24)/  stále na veľmi nízkej úrovni,  oproti maximálnym hodnotám.

V tejto chvíli  20,2 miliardy USD predstavuje iba zlomok z nedávnych  čias, keď KryptoRally ohúrila celý svet

Pre KryptoManiakov spracoval Ing. Miroslav Plocháň

 

 

Investície v EUR, USD, BTC

Takmer všetky kryptomeny sa dajú nakúpiť za Bitcoin.

Pridali sme preto do tabuliek na www.99a.tv/krypto2 k tabuľkám investícií EUR a USD aj  príklady investície v Bitcoin s prepočtami na USD a EUR.

Nájdete ich v hárku “BTC Investícia”

BTC Investicia

Pre KryptoManiakov spracoval Ing. Miroslav Plocháň

index Uver

Vývoj cien kryptomien je úzko spätý s aktuálnou cenou Bitcoinu.

Pre posúdenie, či zmena ceny vašej záujmovej meny je daná jej vnútornou hodnotou, alebo iba kopíruje cenu Bitcoinu, sme vytvorili “indexUver”, ktorý nájdete v našich tabuľkách www.99a.tv/krypto v hárku súhrn :

iUver1

a v hárku číslo “4. indexUver” :

iUver

Čím viac sa hodnota indexu blíži k nule, tým viac vývoj ceny meny koreluje so zmenou ceny Bitcoin. Zvyšujúca sa hodnota indexu reprezentuje výraznejšiu zmenu ceny meny oproti Bitcoin – mena rastie/klesá rýchlejšie, alebo ide opačným smerom oproti BTC /BTC klesá, mena stúpa a naopak/.

K čomu je to dobré?  Prakticky všetky mince sa dajú nakúpiť za Bitcoin.  indexUver naznačuje, ktoré mince sa v danej chvíli dajú nakúpiť za Bitcoin lacnejšie, alebo drahšie

IndexUver je druhá mocnina hodnoty ALTC%-BTC%.

ALTC% – zmena ceny mince za posledných 24 hodín

BTC% – zmena ceny Bitcoin za posledných 24 hodín

Príklady výpočtu indexUver :

ALTC oproti BTC posiľuje
ALTC kopíruje zmenu ceny BTC
ALTC oproti BTC oslabuje
ALTC %
BTC %
ALTC%-BTC%
indexUver

+5

+3

2

4

+5

-3

8

64

+5

+5

0

+3

+5

-2

4

+3

-5

8

64

+3

+3

0

-5

+3

-8

64

-5

-3

-2

4

-5

-5

0

-3

+5

-8

64

-3

-5

2

4

-3

-3

0

Top 25 Limity cien oproti BTC

TOP 25 aktuálne limitné ceny oproti trhovej kapitalizácii Bitcoin /Market Cap/.

Zjednodušene : Aká by bola cena mince, ak by minca dosiahla trhovú kapitalizáciu /Market Cap/ Bitcoin

V stĺpci “$ ALTC/BTC”  je cena meny, ak by jej trhová kapitalizácia dosiahla “Bitcoin Market Cap”.

V stĺpci “% ALTC/BTC” je percentuálna hodnota súčasnej ceny oproti “$ ALTC/BTC”

K čomu je to dobré vedieť? Napr. ak pre Ripple v tejto chvíli   %ALTC/BTC = 4,15 USD potom je ťažko očakávať, že cena Ripple v najbližšej budúcnosti môže dosiahnuť napr. 100 USD.  Aj napriek nízkej súčasnej cene /0,9 USD/,  táto  už dosahuje vyše 22 % limitnej ceny.

A prečo je to tak? Lebo Bitcoinu je momentálne v obehu /Circulating Supply/ necelých 17 miliónov ks a Ripple 39 miliárd kusov.

V našich tabuľkách je vždy za názvom meny v zátvorkách (XX)uvedený aktuálny počet kusov meny v obehu  v miliónoch.

TOP25

Pre KryptoManiakov spracoval Ing. Miroslav Plocháň

Víkendový Report

S padajúcou cenou  k hranici 9 600 USD  pokračoval včera pokles záujmu o nákup Bitcoin /naznačili sme to už počas dňa/.

5 dňový súvislý pokles zobchodovaných kusov až pod  hranicu 600 000 je nový negatívny rekord Bitcoin od októbra 2017.   Zároveň ide o najnižšiu hodnotu v roku 2018, keď majiteľa zmenilo iba 3,48 % kusov v obehu /Circulating Supply/.

Dobrou správou by mohlo byť, že v čase pridania príspevku kĺzavý 24 hodinový počet zobchodovaných ks  v hodnote 3,58 % je vyšší ako včerajšia hodnota. Pokiaľ bude tento trend pokračovať v priebehu celého dňa, dá sa očakávať zvýšenie ceny.

chart (12)

S Bitcoinom padá takmer všetko, napriek tomu je zrejmý postupný presun záujmu investorov do iných mincí.  Dlhodobo sa  Bitcoin podieľa na celkovom dennom objeme obchodov /$ Volume/  približne 40 %. Dnes ráno je to iba 37,56 %

V TOP 6 bol trend podobný.

chart (13)

Situáciu “zachraňuje” ako tak Litecoin, ktorý aj po forku dosahuje nezvyčajne vysoké denné podiely na Cirulating  Supply vo výške cca 9 %   čo je takmer 2,5 násobok Bitcoin.

chart (14)

Pre KryptoManiakov spísal Ing. Miroslav Plocháň

 

 

 

Pozor na kryptoveštenie “KryptoGrafoLógov”

S nástupom kryptomien sa vyrojili internetoví pseudo KryptoAnalytici.
Na grafoch predkladajú komplikované modely predpovede vývoja cien kryptomien.
Je to veštenie z rozliatej kávy!!
Matematicko-štatistické metódy používané pri údajoch z kapitálového trhu /konkrétne akciového trhu/ sú nepoužiteľné pre kryptomeny.

Už v 70. rokoch minulého storočia sa štatistici zabávali na obrázku, ktorého autor našiel závislosť vývoja kurzu cien akcií od strihu dámskych sukní. S trochou zdravého rozumu bolo  každému jasné, že je to čistá hlúposť.

Na rovnakom princípe fungujú aj všetky analytické predpovede vývoja kurzu cien kryptomien!!
Novodobí “KryptoGrafoLógovia” narábajú s číslami v grafoch, bez poznania veličín, ktoré za číslami stoja a snažia sa naznačiť, že vidia v hmle.

Namiesto náročného študovania ich proroctiev, opýtajte sa starej mamy na cenu Bitcoinu na konci roku 2018.
Jej odpoveď pochopíte oveľa rýchlejšie a bude mať rovnakú hodnotu ako vízie “KryptoGrafoLógov”

Pre KryptoManiakov spísal Ing. Miroslav Plocháň

Dnes bude zaujímavý deň

Počet zobchodovaných kusov Bitcoinu  klesá už piaty deň za sebou.

Ak to tak zostane, bude to rekord od začiatku kryptorally 1.10.2017

Zároveň počet zobchodovaných kusov  klesol pod hodnotu

600 000, čo je najmenej v roku 2018chart (9)

Podiel zobchodovaných kusov na “Circulating Supply” už padol pod 4 % na hodnotu 3,51 %.  Čo je prepad za posledných 5 dní o 30 percent.

chart (11)

TOP 5 pokles ks

V TOP 5 ktoré predstavujú cca 60 % denného obchodovania v USD /$ Volume/  pokračuje pokles denného počtu zobchodovaných kusov.  Graf znázorňuje podiel počtu zobchodovaných kusov meny na celkovom počte kusov meny v obehu /Circulating Supply/

chart (10)

Nové ratingy

Zverejnené nové ratingy kryptomien od spoločnosti Weiss Ratings. Máme už aj jeden áčkový “KryptoGroš”. Ratingy sme zapracovali do našich tabuliek.

2018-02-23 WCR1

2018-02-23 WCR2

2018-02-23 WCR3

TOP 25 limity

TOP 25 aktuálne limitné ceny oproti trhovej kapitalizácii Bitcoin /Market Cap/.

V stĺpci “$ ALTC/BTC”  je cena meny, ak by jej trhová kapitalizácia dosiahla “Bitcoin Market Cap”.

V stĺpci “% ALTC/BTC” je percentuálna hodnota súčasnej ceny oproti “$ ALTC/BTC”2018-02-16 22-20 hod

Weiss Ratings

Novinka : od 26.1.2018 preberáme údaje o ratingu kryptomien od spoločnosti “Weiss Ratings”.

Weiss Cryptocurrency Rating má hodnotu od A+ /najlepší/, po E- najhorší, t.j. celkove má stupnica ratingu 15 hodnôt.

Rating /ak existuje/ sa nachádza v našich tabuľkách na konci názvu meny za údajom zátvorkách, vo všetkých tabuľkách. Pred samotnou abecednou hodnotou ratingu je uvedené jeho poradie v 15 bodovej stupnici. Ak došlo k zmene ratingu oproti poslednému hodnoteniu, nasleduje údaj “R+” zvýšenie ratingu, alebo “R-” zníženie ratingu.

Príklad:

ETH Ethereum (98) 4B+ R+

Ak chcete riziko straty vašej investície aspoň čiastočne znížiť, vyberte si kryptomeny s najvyšším WCR ratingom.

Sme tu pre vás od roku 2001